Lata 2000-2004

Edycja: I

Termin: 4 czerwca 2000 r.

Uczestnicy:

  1. Paweł Wiewiórka – Legnica
  2. Wacław Szarszoń  – Legnica
  3. Tadeusz Czarnecki – Legnica
  4. Ireneusz Mossur-  Legnica
  5. Jan Turek – Chocianowice Opolskie
  6. Rajmund Turek – Chocianowice Opolskie
  7. Jacek Biernacik  – Zakopane
  8. Andrzej Sobczuk – Zakopane
  9. Kazimierz Miler – Ołdrzychowice Kłodzkie
  10. Kazimierz Adamajtis – Ołdrzychowice Kłodzkie
  11. Wojciech Kaczmarek –  Gniezno
  12. Leonard Pytko –  Pacanów

Temat pracy domowej: HERB LEGNICY

Nagrodzeni:

Konkurs prac domowych wygrał  zdobiony miedzią herb Legnicy wykonany przez kowali z Zakopanego Jacka Biernacika  i Andrzeja Sobczuka.

Główne trofeum Turnieju – ?Srebrne Klucze Legnicy? zdobył zespół z Chocianowic Opolskich, Jan i Rajmund Turek (ojciec i syn) zdobyli najwięcej punktów w trzech turniejowych konkursach (wykonali najciekawszy przedmiot użytkowy ? żmijkę na długopisy, najszybciej rozgrzali do czerwoności kowalskiego gwoździa i odpalili nim papierosa, zagrali też najładniejszą melodię na kowadle).

Na kolejnych miejscach uplasowali się:

  • II m-ce  Ireneusz Mossur i Tadeusz Czarnecki
  • III m-ce  Jacek Biernacik i Andrzej Sobczuk
  • IV m-ce  Wojciech Kaczmarek
  • V m-ce  Paweł Wiewiórka i Wacław Szarszoń
  • VI m-ce  Leonard Pytko
  • VII m-ce  Kazimierz Miler i Kazimierz Adamajtis

Sędzią głównym Turnieju był dr Euzebiusz Gil  etnograf, organizator  Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdrój

Edycja: II

Termin: 26-27 maja 2001 r

Uczestnicy:

  1. Józef Bachleda – Zakopane
  2. Sylwester Szala – Zakopane
  3. Jacek Biernacik – Zakopane
  4. Wojciech Habina – Zakopane
  5. Tadeusz Czarnecki – Legnica
  6. Ireneusz Mossur – Legnica
  7. Rajmund Turek – Chocianowice
  8. Sebastian Turek – Chocianowice
  9. Włodzimierz Żaglewski – Pepłowo
  10. Stanisław Sikora – Pepłowo
  11. Kazimierz Miler – Ołdrzychowice
  12. Kazimierz Adamajtis – Ołdrzychowice
  13. Franciszek Kopeć – Mórkowo k. Leszna
  14. Tomasz Maćkowiak – Mórkowo k. Leszna
  15. Kazimierz Kudła – Zawada k. Dębicy
  16. Michał Momola – Zawada k. Dębicy
  17. Daniel Stefaniak – Jawor
  18. Daniel Mikulski – Jawor
  19. Andrzej Słowik – Januszkowice k. Jasła
  20. Marek Święch – Januszkowice k. Jasła

Temat pracy domowej: HERB LEGNICY

Nagrodzeni:

Za najlepiej wykonaną pracę domową ? Andrzej Słowik i Marek  Święch

Za wykucie przedmiotu użytkowego ? świecznika –  Jacek Biernacik i Wojciech Habina

W klasyfikacji generalnej do której zaliczane były punkty zdobyte w 5 konkursach turniejowych (praca domowa, wykonanie przedmiotu użytkowego, pamiątki kowalskiej, wyciąganie materiału na gorąco, przypalanie papierosa na zimno) zwyciężyli:

  • I m-ce ? ?Srebrne Klucze Legnicy? –  Jacek Biernacik i Wojciech Habina
  • II m-ce Kazimierz Kudła i Michał Momola
  • III m-ce Andrzej Słowik i Marek Święch

Nagrodę fotoreporterów otrzymał – Jacek Biernacik, a nagrodę publiczności: Andrzej Słowik.

Wyróżniono również najstarszego uczestnika turnieju ? Kazimierza Milera z Ołdrzychowic i najmłodszego ? Sebastiana Turka z Chocianowic.

Turniejowe prace oceniali jurorzy: etnograf dr Euzebiusz Gil i zdobywca ?Srebrnych Kluczy Legnicy? w 2000 r – Jan Turek.

Edycja: III

Termin: 25-26 maja  2002 r.

Uczestnicy:

  1. Ireneusz Mossur – Legnica
  2. Zbigniew Szturemski – Legnica
  3. Ryszard Skulski – Gądów k. Kątów Wrocławskich
  4. Mariusz Kuzdrowski – Gądów k. Kątów Wrocławskich
  5. Tadeusz Czarnecki – Legnica
  6. Marian Kołba – Legnica
  7. Leonard Pytko – Pacanów
  8. Rajmund Turek – Chocianowice
  9. Sebastian Turek – Chocianowice
  10. Kazimierz Jabłoński – Niedźwiada k. Ropczyc
  11. Stefania Jabłońska – Niedźwiada k. Ropczyc
  12. Jan Kuryło – Głuszyca
  13. Artur Dołgowski – Głuszyca
  14. Kazimierz Miler ? Ołdrzychowice Kłodzkie
  15. Kazimierz Adamajtis – Ołdrzychowice Kłodzkie
  16. Włodzimierz Żaglewski – Pepłowo k.Płocka
  17. Sylwester Żaglewski – Pepłowo k. Płocka
  18. Daniel Stefaniak – Jawor
  19. Daniel Mikulski – Jawor
  20. Franciszek Kopeć – Mórkowo k.Leszna
  21. Zofia Kopeć – Mórkowo k. Leszna
  22. Józef Bachleda – Zakopane
  23. Wojciech Habina – Zakopane
  24. Kazimierz Kudła – Zawada
  25. Bronisław Kramarz – Zawada
  26. Andrzej Słowik ? Januszkowice
  27. Jerzy Słupek – Januszkowice

Temat pracy domowej : PRZYBORY KOMINKOWE LUB OZDOBNE DRZWICZKI DWUSKRZYDŁOWE DO KOMINKA

Nagrodzeni:

  • I m-ce ? ?Srebrne Klucze Legnicy? – Józef Bachleda i Wojciech Habina
  • II m-ce  Rajmund Turek i Sebastian Turek
  • III m-ce Andrzej Słowik i Jerzy Słupek

Wyróżnieni : Stefania i Kazimierz Jabłońscy oraz Zofia i Franciszek Kopeć

Nagroda za największe postępy kowalskie:  Kazimierz Kudła

Turniej sędziowali: etnograf dr Euzebiusz Gil, kowal z Chocianowic Opolskich ? Jan Turek i zdobywca ?Srebrnych Kluczy Legnicy? w 2001 r ? Jacek Biernacik z Zakopanego.

Edycja: IV

Termin: 24-25 maja 2003 r.

Uczestnicy:

  1. Wojciech Kaczmarek – Gniezno
  2. Zdzisław Krajniak – Gniezno
  3. Ireneusz Mossur – Legnica
  4. Rajmund Turek – Chocianowice
  5. Sebastian Turek – Chocianowice
  6. Marek Zenel – Kołobrzeg
  7. Łukasz Safin – Kołobrzeg
  8. Erwin Gawenda
  9. Grzegorz Gawenda – Ruda Śląska
  10. Kazimierz Kudła – Dębica
  11. Michał Momola – Dębica
  12. Franciszek Kopeć – Mórkowo
  13. Zofia Kopeć – Mórkowo
  14. Kazimierz Adamajtis – Ołdrzychowice
  15. Jan Kuryło – Głuszyca
  16. Andrzej Czerwiński – Głuszyca
  17. Bernard Szymański ? Olszewo k. Śmigla
  18. Andrzej Woźniak – Olszewo k. Śmigla
  19. Daniel Stefaniak – Jawor
  20. Piotr Marut – Jawor
  21. Ryszard Skuza – Kielce
  22. Zbigniew Skuza – Kielce
  23. Andrzej Słowik – Januszkowice
  24. Marcin Słowik – Januszkowice

Temat pracy domowej: OZDOBNE WIESZAKI PRZYŚCIENNE NA SZYLD LUB GODŁO CECHOWE

Nagrodzeni:

  • I m-ce ? ?Srebrne Klucze Legnicy? –  Andrzej Słowik i Marcin Słowik
  • II m-ce Kazimierz Kudła i Michał Momola
  • III m-ce Bernard Szymański i Andrzej Woźniak
  • IV m-ce Erwin Gawenda i Grzegorz Gawenda
  • V m-ce Ryszard Skuza i Zbigniew Skuza

Wyróżnieni w konkursach:

  • wykonanie pamiątki kowalskiej – Daniel Stefaniak z Jawora
  • klepanie okrągłego na kwadrat – Rajmund Turek
  • wykonanie piosenki kowalskiej – Kazimierz Adamajtis
  • najlepsze wyklepanie kosy – Ryszard Skuza i Franciszek Kopeć

Nagroda publiczności: Erwin Gawenda

Nagroda dziennikarzy: Bernard Szymański

Wyróżnienie specjalne: Jan Kuryło Głuszyca

Jurorami  byli: etnograf dr Euzebiusz Gil, artysta plastyk, mistrz rzemiosł artystycznych ? Ryszard Mazur.

Edycja: V

Termin: 29-30 maja 2004 r

Uczestnicy:

  1. Ryszard Skuza – Kielce
  2. Zbigniew Skuza – Kielce
  3. Daniel Stefania – Jawor
  4. Piotr Marut – Jawor
  5. Jan Kuryło – Głuszyca
  6. Andrzej Kuryło – Głuszyca
  7. Andrzej Czerwiński – Głuszyca
  8. Kazimierz Adamajtis – Ołdrzychowice
  9. Aleksander Starostka – Ołdrzychowice
  10. Franciszek Kopeć – Mórkowo
  11. Zofia Kopeć – Mórkowo
  12. Włodzimierz Żaglewski – Pepłowo
  13. Sylwester Żaglewski – Pepłowo
  14. Dariusz Zieliński – Pepłowo
  15. Kazimierz Kudła – Zawada
  16. Michał Momola – Zawada
  17. Kazimierz  Jabłoński – Niedźwiada
  18. Stefania Jabłońska – Niedźwiada
  19. Tomasz Maćkowiak ? Lipno k. Leszna
  20. Andrzej Dosz – Lipno k. Leszna
  21. Andrzej Słowik ? Januszkowice
  22. Tomasz Słowik – Januszkowice

Temat: ULICZNY, STYLIZOWANY STOJAK NA ROWERY

Nagrodzeni:

  • nagroda publiczności za pracę domową:
    • I m-ce   Ryszard Skuza i Zbigniew Skuza
    • II m-ce Kazimierz Kudła i Michał Momola
    • III m-ce Daniel Stefaniak i Piotr Marut
  • nagroda jury za pracę domową:
    • I m-ce  Daniel Stefaniak i Piotr Marut
    • II m-ce Tomasz Maćkowiak i Andrzej Dosz
    • III m-ce  Franciszek i Zofia Kopeć

?Srebrne Klucze Legnicy? otrzymał Ryszard Skuza.

Wyróżnieni:

  • nagrody publiczności za pamiątkę kowalską: Włodzimierz Żaglewski i Sylwester Żaglewski, Tomasz Maćkowiak i Andrzej Dosz, Kazimierz Kudła, Michał Momola,
  • nagrody jury za pamiątkę kowalską: – Jan Kuryło, Włodzimierz Żaglewski, Franciszek i Zofia Kopeć,
  • nagrody za pracę dowolną: Ryszard Skuza, Kazimierz Kudła, Kazimierz i Stefania Jabłońscy
  • nagrody w konkursie klepania kosy: Kazimierz Jabłoński, Kazimierz Kudła, Włodzimierz Żaglewski
  • nagrody w konkursie piosenki kowalskiej: Kazimierz Jabłoński,  Andrzej Słowik, Kazimierz

Prace kowalskie oceniali: etnograf  dr Euzebiusz Gil, artysta plastyk, mistrz rzemiosł artystycznych Ryszard Mazur.

Idź do góry

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Więcej informacji znajdziesz przechodząc na stronę naszej Polityki prywatności